70 Banega PES 2009
| Name | Banega |
|---|---|
| Full Name | Éver Banega |
| ID | 35250 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Mad Rojo/Blanco |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
66
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
76
Top Speed
79
Acceleration
75
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
79
Shot Power
62
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
65
Swerve
67
Header
74
Jump
78
Technique
63
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Banega |
|---|---|
| Full Name | Éver Banega |
| ID | 35250 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Mad Rojo/Blanco |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

