73 Eber Banega PES 2010
| Name | Eber Banega |
|---|---|
| Full Name | Éver Banega |
| ID | 35250 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
65
Defence
74
Body Balance
82
Stamina
72
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
75
Agility
79
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
79
Shot Power
62
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
65
Swerve
67
Header
74
Jump
82
Technique
60
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S18 Cross Over Turn
- Tactical Dribbling
- Centre
| Name | Eber Banega |
|---|---|
| Full Name | Éver Banega |
| ID | 35250 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
