74 Barnetta PES 2008
| Name | Barnetta |
|---|---|
| Full Name | Tranquillo Barnetta |
| ID | 8474 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 62kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
48
Defence
71
Body Balance
80
Stamina
81
Top Speed
86
Acceleration
69
Response
85
Agility
82
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
74
Shot Power
70
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
73
Swerve
65
Header
75
Jump
79
Technique
76
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Barnetta |
|---|---|
| Full Name | Tranquillo Barnetta |
| ID | 8474 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 62kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
