76 Barnetta PES 2010
| Name | Barnetta |
|---|---|
| Full Name | Tranquillo Barnetta |
| ID | 8474 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 62kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
45
Defence
72
Body Balance
77
Stamina
81
Top Speed
85
Acceleration
71
Response
85
Agility
84
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
75
Shot Power
72
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
68
Header
75
Jump
80
Technique
79
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
6
Condition
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Barnetta |
|---|---|
| Full Name | Tranquillo Barnetta |
| ID | 8474 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 62kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
