72 Barton PES 2008
| Name | Barton |
|---|---|
| Full Name | Joey Barton |
| ID | 4113 |
| Nationality | England |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
70
Defence
80
Body Balance
73
Stamina
88
Top Speed
77
Acceleration
77
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
76
Shot Power
68
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
75
Swerve
68
Header
76
Jump
76
Technique
75
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | Barton |
|---|---|
| Full Name | Joey Barton |
| ID | 4113 |
| Nationality | England |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
