73 Basta PES 2008
| Name | Basta |
|---|---|
| Full Name | Dušan Basta |
| ID | 31170 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | FC Red Star Beograd |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
55
Defence
79
Body Balance
78
Stamina
78
Top Speed
72
Acceleration
73
Response
75
Agility
80
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
80
Header
81
Jump
80
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Basta |
|---|---|
| Full Name | Dušan Basta |
| ID | 31170 |
| Nationality | Serbia And Montenegro |
| Club | FC Red Star Beograd |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
