75 Basta PES 2010
| Name | Basta |
|---|---|
| Full Name | Dušan Basta |
| ID | 31170 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
64
Defence
79
Body Balance
78
Stamina
79
Top Speed
74
Acceleration
74
Response
75
Agility
79
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
81
Jump
78
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Basta |
|---|---|
| Full Name | Dušan Basta |
| ID | 31170 |
| Nationality | Serbia |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
