86 Beckham PES 2008
| Name | Beckham |
|---|---|
| Full Name | David Beckham |
| ID | 815 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | England |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
65
Defence
75
Body Balance
75
Stamina
88
Top Speed
73
Acceleration
80
Response
77
Agility
78
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
98
Long Pass Accuracy
95
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
86
Shot Power
71
Shot Technique
88
Free Kick Accuracy
98
Swerve
68
Header
69
Jump
84
Technique
74
Aggression
87
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- Side
| Name | Beckham |
|---|---|
| Full Name | David Beckham |
| ID | 815 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | England |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
