85 Beckham PES 2009
| Name | Beckham |
|---|---|
| Full Name | David Beckham |
| ID | 815 |
| Nationality | England |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | England |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
65
Defence
75
Body Balance
87
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
80
Response
77
Agility
80
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
98
Long Pass Accuracy
95
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
86
Shot Power
71
Shot Technique
93
Free Kick Accuracy
98
Swerve
68
Header
69
Jump
84
Technique
74
Aggression
87
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Passing
- Shooting from Distance
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Beckham |
|---|---|
| Full Name | David Beckham |
| ID | 815 |
| Nationality | England |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | England |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

