75 Belasie (Bellamy) PES 2008
| Name | Belasie |
|---|---|
| Real Name | Bellamy |
| Full Name | Craig Bellamy |
| ID | 66340 |
| Real ID | 804 |
| Nationality | Wales |
| Club | Free Agent |
| National Team | Wales |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
43
Defence
73
Body Balance
88
Stamina
88
Top Speed
93
Acceleration
82
Response
86
Agility
78
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
82
Shot Power
78
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
64
Swerve
70
Header
79
Jump
78
Technique
93
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | Belasie |
|---|---|
| Real Name | Bellamy |
| Full Name | Craig Bellamy |
| ID | 66340 |
| Real ID | 804 |
| Nationality | Wales |
| Club | Free Agent |
| National Team | Wales |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
