76 Bellamy PES 2009
| Name | Bellamy |
|---|---|
| Full Name | Craig Bellamy |
| ID | 804 |
| Nationality | Wales |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 39 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
43
Defence
73
Body Balance
86
Stamina
88
Top Speed
93
Acceleration
82
Response
86
Agility
78
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
82
Shot Power
78
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
79
Jump
78
Technique
93
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | Bellamy |
|---|---|
| Full Name | Craig Bellamy |
| ID | 804 |
| Nationality | Wales |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 39 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
