74 Bellini PES 2008
| Name | Bellini |
|---|---|
| Full Name | Gianpaolo Bellini |
| ID | 6640 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
67
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
85
Top Speed
74
Acceleration
72
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
71
Shot Power
63
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
82
Jump
74
Technique
65
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Bellini |
|---|---|
| Full Name | Gianpaolo Bellini |
| ID | 6640 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
