76 Bellini PES 2010
| Name | Bellini |
|---|---|
| Full Name | Gianpaolo Bellini |
| ID | 6640 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
73
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
75
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
71
Shot Power
63
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
82
Jump
74
Technique
65
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Bellini |
|---|---|
| Full Name | Gianpaolo Bellini |
| ID | 6640 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
