68 Ben Arfa PES 2008
| Name | Ben Arfa |
|---|---|
| Full Name | Hatem Ben Arfa |
| ID | 8940 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
33
Defence
64
Body Balance
82
Stamina
74
Top Speed
82
Acceleration
65
Response
83
Agility
82
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
74
Swerve
65
Header
70
Jump
81
Technique
72
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Ben Arfa |
|---|---|
| Full Name | Hatem Ben Arfa |
| ID | 8940 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
