79 Ben Arfa PES 2009
| Name | Ben Arfa |
|---|---|
| Full Name | Hatem Ben Arfa |
| ID | 8940 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
36
Defence
73
Body Balance
72
Stamina
86
Top Speed
91
Acceleration
67
Response
89
Agility
87
Dribble Accuracy
90
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
77
Shot Power
68
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
74
Swerve
65
Header
70
Jump
85
Technique
81
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Outside of the Boot
| Name | Ben Arfa |
|---|---|
| Full Name | Hatem Ben Arfa |
| ID | 8940 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
