77 Benatia PES 2010
| Name | Benatia |
|---|---|
| Full Name | Mehdi Benatia |
| ID | 33643 |
| Nationality | Morocco |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
79
Defence
84
Body Balance
77
Stamina
73
Top Speed
78
Acceleration
80
Response
68
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
73
Shot Power
55
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
64
Swerve
80
Header
78
Jump
66
Technique
58
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Benatia |
|---|---|
| Full Name | Mehdi Benatia |
| ID | 33643 |
| Nationality | Morocco |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 80kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players