70 Benetia PES 2008
| Name | Benetia |
|---|---|
| Full Name | Mehdi Benatia |
| ID | 33643 |
| Nationality | Morocco |
| Club | FC Lorient |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
51
Attack
70
Defence
84
Body Balance
73
Stamina
76
Top Speed
67
Acceleration
75
Response
68
Agility
66
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
74
Shot Power
55
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
64
Swerve
77
Header
74
Jump
66
Technique
58
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Benetia |
|---|---|
| Full Name | Mehdi Benatia |
| ID | 33643 |
| Nationality | Morocco |
| Club | FC Lorient |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
