61 Bentivoglio PES 2009
| Name | Bentivoglio |
|---|---|
| Full Name | Simone Bentivoglio |
| ID | 38066 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
65
Defence
75
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
71
Acceleration
70
Response
72
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
77
Shot Power
58
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
73
Jump
73
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Bentivoglio |
|---|---|
| Full Name | Simone Bentivoglio |
| ID | 38066 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
