68 Bentivoglio PES 2010
| Name | Bentivoglio |
|---|---|
| Full Name | Simone Bentivoglio |
| ID | 38066 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
65
Defence
75
Body Balance
83
Stamina
75
Top Speed
71
Acceleration
70
Response
72
Agility
76
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
80
Shot Power
70
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
72
Swerve
75
Header
74
Jump
76
Technique
65
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition
Skills
- S09 Covering
- Shooting from Distance
| Name | Bentivoglio |
|---|---|
| Full Name | Simone Bentivoglio |
| ID | 38066 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
