71 Birsa PES 2008
| Name | Birsa |
|---|---|
| Full Name | Valter Birsa |
| ID | 34892 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | FC Sochaux Montbeliard |
| National Team | Slovenia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
37
Defence
77
Body Balance
83
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
73
Response
80
Agility
78
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
78
Shot Power
75
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
76
Swerve
71
Header
75
Jump
78
Technique
83
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Defensive Positioning
| Name | Birsa |
|---|---|
| Full Name | Valter Birsa |
| ID | 34892 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | FC Sochaux Montbeliard |
| National Team | Slovenia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

