69 Birsa PES 2010
| Name | Birsa |
|---|---|
| Full Name | Valter Birsa |
| ID | 34892 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | AJ Auxerre |
| National Team | Slovenia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
43
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
77
Top Speed
84
Acceleration
73
Response
81
Agility
80
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
78
Shot Power
72
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
77
Swerve
71
Header
75
Jump
78
Technique
80
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S17 Elastico
- S21 Super Sub
- Dribbling
| Name | Birsa |
|---|---|
| Full Name | Valter Birsa |
| ID | 34892 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | AJ Auxerre |
| National Team | Slovenia |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

