75 Boulahrouz PES 2008
| Name | Boulahrouz |
|---|---|
| Full Name | Khalid Boulahrouz |
| ID | 6194 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sevilla FC |
| National Team | Netherlands |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
79
Defence
83
Body Balance
77
Stamina
85
Top Speed
83
Acceleration
85
Response
75
Agility
69
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
78
Shot Power
56
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
60
Swerve
74
Header
80
Jump
68
Technique
65
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Boulahrouz |
|---|---|
| Full Name | Khalid Boulahrouz |
| ID | 6194 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sevilla FC |
| National Team | Netherlands |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

