72 Braaten PES 2008
| Name | Braaten |
|---|---|
| Full Name | Daniel Braaten |
| ID | 32025 |
| Nationality | Norway |
| Club | Bolton Wanderers |
| National Team | Norway |
| Position | WF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
46
Defence
82
Body Balance
84
Stamina
80
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
82
Agility
82
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
80
Shot Power
68
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
70
Header
77
Jump
81
Technique
79
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Braaten |
|---|---|
| Full Name | Daniel Braaten |
| ID | 32025 |
| Nationality | Norway |
| Club | Bolton Wanderers |
| National Team | Norway |
| Position | WF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 27 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

