60 Butin PES 2009
| Name | Butin |
|---|---|
| Full Name | Édouard Butin |
| ID | 38192 |
| Nationality | France |
| Club | FC Sochaux-Montbéliard |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
36
Defence
70
Body Balance
71
Stamina
74
Top Speed
75
Acceleration
77
Response
73
Agility
73
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
74
Shot Power
66
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
52
Swerve
70
Header
72
Jump
73
Technique
72
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Butin |
|---|---|
| Full Name | Édouard Butin |
| ID | 38192 |
| Nationality | France |
| Club | FC Sochaux-Montbéliard |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
