90 C. Seedorf PES 2008
| Name | C. Seedorf |
|---|---|
| Full Name | Clarence Seedorf |
| ID | 925 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | AC Milan |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
64
Defence
90
Body Balance
77
Stamina
87
Top Speed
79
Acceleration
80
Response
82
Agility
86
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
90
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
91
Shot Power
86
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
80
Swerve
73
Header
77
Jump
91
Technique
77
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
93
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- Shooting from Distance
- Centre
- One-Touch Pass
| Name | C. Seedorf |
|---|---|
| Full Name | Clarence Seedorf |
| ID | 925 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | AC Milan |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

