93 C. Seedorf PES 2010
| Name | C. Seedorf |
|---|---|
| Full Name | Clarence Seedorf |
| ID | 925 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
64
Defence
87
Body Balance
88
Stamina
76
Top Speed
76
Acceleration
78
Response
79
Agility
90
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
92
Short Pass Speed
87
Long Pass Accuracy
87
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
87
Shot Power
77
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
80
Swerve
73
Header
77
Jump
90
Technique
77
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
93
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | C. Seedorf |
|---|---|
| Full Name | Clarence Seedorf |
| ID | 925 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
