69 Caicedo PES 2008
| Name | Caicedo |
|---|---|
| ID | 35585 |
| Nationality | Ecuador |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | Ecuador |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
30
Defence
84
Body Balance
82
Stamina
73
Top Speed
74
Acceleration
63
Response
70
Agility
86
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
79
Shot Power
71
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
67
Header
74
Jump
80
Technique
79
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
55
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Caicedo |
|---|---|
| ID | 35585 |
| Nationality | Ecuador |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | Ecuador |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 20 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

