74 Capdevila PES 2008
| Name | Capdevila |
|---|---|
| Full Name | Joan Capdevila |
| ID | 2008 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
72
Defence
83
Body Balance
76
Stamina
84
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
73
Agility
76
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
88
Shot Power
64
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
69
Swerve
76
Header
76
Jump
72
Technique
76
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Capdevila |
|---|---|
| Full Name | Joan Capdevila |
| ID | 2008 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

