76 Capdevila PES 2010
| Name | Capdevila |
|---|---|
| Full Name | Joan Capdevila |
| ID | 2008 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
68
Defence
83
Body Balance
86
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
73
Agility
76
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
88
Shot Power
72
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
69
Swerve
82
Header
80
Jump
74
Technique
72
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
7
Condition
Skills
- Side
| Name | Capdevila |
|---|---|
| Full Name | Joan Capdevila |
| ID | 2008 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

