58 Casarini PES 2009
| Name | Casarini |
|---|---|
| Full Name | Federico Casarini |
| ID | 38587 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
40
Defence
69
Body Balance
74
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
72
Shot Power
70
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
70
Header
76
Jump
73
Technique
75
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Casarini |
|---|---|
| Full Name | Federico Casarini |
| ID | 38587 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
