66 Casarini PES 2010
| Name | Casarini |
|---|---|
| Full Name | Federico Casarini |
| ID | 38587 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
41
Defence
72
Body Balance
76
Stamina
78
Top Speed
83
Acceleration
71
Response
79
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
72
Shot Power
70
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
73
Swerve
69
Header
76
Jump
79
Technique
78
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Casarini |
|---|---|
| Full Name | Federico Casarini |
| ID | 38587 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
