90 Cassano PES 2009
| Name | Cassano |
|---|---|
| Full Name | Antonio Cassano |
| ID | 2345 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 99 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
88
Attack
28
Defence
80
Body Balance
78
Stamina
84
Top Speed
84
Acceleration
78
Response
86
Agility
94
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
92
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
89
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
77
Shot Power
83
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
83
Swerve
71
Header
74
Jump
92
Technique
85
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- 1-on-1 Scoring
- Side
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Cassano |
|---|---|
| Full Name | Antonio Cassano |
| ID | 2345 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 99 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

