88 Cassano PES 2010
| Name | Cassano |
|---|---|
| Full Name | Antonio Cassano |
| ID | 2345 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 99 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
28
Defence
80
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
80
Acceleration
78
Response
82
Agility
93
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
90
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
78
Shot Power
84
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
85
Swerve
72
Header
74
Jump
95
Technique
82
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S17 Elastico
- S18 Cross Over Turn
- S20 Scooping
- P03 Classic N10
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Side
- Special Curling Chip Shot
| Name | Cassano |
|---|---|
| Full Name | Antonio Cassano |
| ID | 2345 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 99 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
