71 Catermole PES 2009
| Name | Catermole |
|---|---|
| Full Name | Lee Cattermole |
| ID | 33916 |
| Nationality | England |
| Club | Lancashire Athletic |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
71
Defence
79
Body Balance
87
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
80
Response
77
Agility
76
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
75
Shot Power
64
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
66
Swerve
68
Header
77
Jump
75
Technique
78
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Centre
| Name | Catermole |
|---|---|
| Full Name | Lee Cattermole |
| ID | 33916 |
| Nationality | England |
| Club | Lancashire Athletic |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
