78 Ceará PES 2008
| Name | Ceará |
|---|---|
| ID | 35260 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
67
Defence
76
Body Balance
81
Stamina
83
Top Speed
78
Acceleration
69
Response
76
Agility
77
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
72
Shot Power
62
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
73
Swerve
66
Header
75
Jump
75
Technique
70
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | Ceará |
|---|---|
| ID | 35260 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
