74 Chiellini PES 2008
| Name | Chiellini |
|---|---|
| Full Name | Giorgio Chiellini |
| ID | 8851 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
68
Defence
85
Body Balance
82
Stamina
83
Top Speed
73
Acceleration
78
Response
73
Agility
73
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
81
Shot Power
65
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
71
Header
80
Jump
73
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Long Throw
| Name | Chiellini |
|---|---|
| Full Name | Giorgio Chiellini |
| ID | 8851 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
