77 Chiellini PES 2009
| Name | Chiellini |
|---|---|
| Full Name | Giorgio Chiellini |
| ID | 8851 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
87
Defence
87
Body Balance
84
Stamina
82
Top Speed
76
Acceleration
85
Response
79
Agility
76
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
83
Shot Power
67
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
82
Header
85
Jump
75
Technique
66
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
81
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
- Defensive Control
- Long Throw
| Name | Chiellini |
|---|---|
| Full Name | Giorgio Chiellini |
| ID | 8851 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

