73 Clayton PES 2008
| Name | Clayton |
|---|---|
| ID | 36626 |
| Nationality | Liberia |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
78
Defence
78
Body Balance
70
Stamina
60
Top Speed
68
Acceleration
83
Response
65
Agility
50
Dribble Accuracy
51
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
46
Long Pass Accuracy
57
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
76
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
43
Header
83
Jump
43
Technique
58
Aggression
65
Mentality
76
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Clayton |
|---|---|
| ID | 36626 |
| Nationality | Liberia |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
