77 Conti PES 2009
| Name | Conti |
|---|---|
| Full Name | Daniele Conti |
| ID | 8714 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
71
Defence
80
Body Balance
82
Stamina
77
Top Speed
74
Acceleration
80
Response
78
Agility
76
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
85
Shot Power
70
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
77
Swerve
77
Header
79
Jump
80
Technique
67
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Marking
- Covering
| Name | Conti |
|---|---|
| Full Name | Daniele Conti |
| ID | 8714 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
