80 Conti PES 2010
| Name | Conti |
|---|---|
| Full Name | Daniele Conti |
| ID | 8714 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
75
Defence
80
Body Balance
82
Stamina
77
Top Speed
72
Acceleration
81
Response
76
Agility
77
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
85
Shot Power
70
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
77
Swerve
77
Header
79
Jump
80
Technique
65
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Conti |
|---|---|
| Full Name | Daniele Conti |
| ID | 8714 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
