72 Contini PES 2008
| Name | Contini |
|---|---|
| Full Name | Matteo Contini |
| ID | 9332 |
| Nationality | Italy |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 96 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
79
Defence
79
Body Balance
75
Stamina
82
Top Speed
70
Acceleration
73
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
76
Shot Power
58
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
60
Swerve
70
Header
80
Jump
72
Technique
55
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Contini |
|---|---|
| Full Name | Matteo Contini |
| ID | 9332 |
| Nationality | Italy |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 96 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
