72 Contini PES 2010
| Name | Contini |
|---|---|
| Full Name | Matteo Contini |
| ID | 9332 |
| Nationality | Italy |
| Club | Zar Blanco/Azul |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
78
Defence
79
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
70
Acceleration
73
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
76
Shot Power
58
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
60
Swerve
70
Header
82
Jump
72
Technique
55
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Contini |
|---|---|
| Full Name | Matteo Contini |
| ID | 9332 |
| Nationality | Italy |
| Club | Zar Blanco/Azul |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
