72 Cordeiro PES 2009
| Name | Cordeiro |
|---|---|
| ID | 38927 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
66
Defence
72
Body Balance
82
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
69
Response
73
Agility
76
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
75
Shot Power
62
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
66
Swerve
63
Header
72
Jump
73
Technique
73
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Cordeiro |
|---|---|
| ID | 38927 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 30 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
