83 Corso (Fernando Couto) PES 2010
| Name | Corso |
|---|---|
| Real Name | Fernando Couto |
| Full Name | Fernando Couto |
| ID | 66368 |
| Real ID | 832 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Masterleague Hide4 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
85
Defence
83
Body Balance
80
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
82
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
72
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
85
Header
84
Jump
74
Technique
64
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- S10 DF Leader
| Name | Corso |
|---|---|
| Real Name | Fernando Couto |
| Full Name | Fernando Couto |
| ID | 66368 |
| Real ID | 832 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Masterleague Hide4 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
