77 Fernando Couto PES 2008
| Name | Fernando Couto |
|---|---|
| Full Name | Fernando Couto |
| ID | 832 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Parma Calcio 1913 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 38 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
81
Defence
83
Body Balance
72
Stamina
75
Top Speed
69
Acceleration
77
Response
71
Agility
69
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
72
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
55
Swerve
85
Header
82
Jump
59
Technique
64
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
| Name | Fernando Couto |
|---|---|
| Full Name | Fernando Couto |
| ID | 832 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Parma Calcio 1913 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 38 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
