71 Courtois PES 2008
| Name | Courtois |
|---|---|
| ID | 3519 |
| Nationality | France |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 171cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
54
Defence
64
Body Balance
76
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
74
Response
76
Agility
82
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
79
Shot Power
62
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
67
Header
70
Jump
80
Technique
72
Aggression
61
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
| Name | Courtois |
|---|---|
| ID | 3519 |
| Nationality | France |
| Club | Levante UD |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 171cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 21 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
