70 Courtois PES 2010
| Name | Courtois |
|---|---|
| ID | 3519 |
| Nationality | France |
| Club | Grenoble Foot 38 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
54
Defence
68
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
84
Acceleration
74
Response
83
Agility
83
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
79
Shot Power
62
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
76
Swerve
67
Header
70
Jump
80
Technique
72
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- Dribbling
| Name | Courtois |
|---|---|
| ID | 3519 |
| Nationality | France |
| Club | Grenoble Foot 38 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
