80 Dawson PES 2008
| Name | Dawson |
|---|---|
| Full Name | Michael Dawson |
| ID | 30345 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
82
Defence
86
Body Balance
74
Stamina
83
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
71
Agility
72
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
77
Shot Power
64
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
57
Swerve
78
Header
81
Jump
72
Technique
60
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Dawson |
|---|---|
| Full Name | Michael Dawson |
| ID | 30345 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

