82 Dawson PES 2009
| Name | Dawson |
|---|---|
| Full Name | Michael Dawson |
| ID | 30345 |
| Nationality | England |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
80
Defence
87
Body Balance
81
Stamina
72
Top Speed
80
Acceleration
77
Response
72
Agility
72
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
77
Shot Power
64
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
57
Swerve
86
Header
84
Jump
70
Technique
70
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Dawson |
|---|---|
| Full Name | Michael Dawson |
| ID | 30345 |
| Nationality | England |
| Club | North East London |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
