69 de Ceglie PES 2008
| Name | de Ceglie |
|---|---|
| Full Name | Paolo De Ceglie |
| ID | 34983 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
58
Defence
77
Body Balance
76
Stamina
83
Top Speed
77
Acceleration
74
Response
75
Agility
74
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
75
Shot Power
70
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
69
Swerve
77
Header
77
Jump
75
Technique
70
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | de Ceglie |
|---|---|
| Full Name | Paolo De Ceglie |
| ID | 34983 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
